top of page
חיפוש

איטלקיה צרפתיה מצרית, זמרת מצליחה, מלכת יופי ואייקון אופנה, אבל אישה מאד בודדה ועצובה

עודכן: 3 במאי

לפני מספר שנים בביקור בפריז הגעתי ממש במקרה לכיכר דלידה במונמארט.

הייתי אז עם חבורה שנסעה לקורס ציור בפריז, ובשיטוט שלנו לקראת ערב אחרי השיעור הגענו לשם.

בביקור האחרון לפני חודשיים, כבר נסעתי אליה במיוחד.

איטלקיה צרפתיה, מצרית, זמרת שאנסונים מצליחה בקנה מידה עולמי, מלכת יופי של מצריים , שחקנית אייקון אופנה, אך אישה עצובה במיוחד שבחרה להתאבד, ובנסיון השני, הצליחה.דלידה, איור דיגטלי שלי
דלידה, איור דיגטלי שלי

ב17 לינואר 1933 נולדה דלידה שהיתה זמרת שאנסונים איטליקיה-צרפתיה-מצרית ונולדה בשם יולנדה כרטיסטינה ג'יליוטי בקהיר להורים ממוצא איטלקי, אביה היה כנר ואמה זמרת באופרה של קהיר והם אלו שלימדו אותה לשיר.בשנת 1954 יולנדה זכתה בתחרות מלכת היופי של קהיר

ואז עזבה לפריז כדי לקדם את קריירת המשחק שלה ושם גם שינתה את שמה לשם הבמה-דלידה. דלידה השאירה אחריה מורשת מוזיקלית עשירה, היא הקליטה מעל 500 שירים שרובם תורגמו לצרפתית ואיטלקית עם אינספור להיטים ובראשם “במבינו”, “פרולה פרולה” (עם אלן דלון), “סאלמה יא סאלמה” ו”לסה מואה דנסה”.


בשנת 1965 הגיעה לישראל והופיעה בהיכל התרבות שלנו ושרה בעברית את “הבה נגילה”.


הפסל של דלידה, מונמארט, צילום שלי
הפסל של דלידה בכיכר דלידה במונמארטר. צילום שלי

חיי האהבה הסוערים והעצובים שלה היו שזורים באנשי בוהמה. היא היתה מאורסת לזמר האיטלקי לואיג’י טנקו (שהתאבד מס ימים לאחר אירוסיהם כי שירו לא עלה לגמר בפסטיבל סן רמו ) היא ניהלה רומן קצר עם פרנסואה מיטראן עם השחקן יפה התואר אלן דלון עם מייק בראנט שלנו ואיב מונטאןדלידה היתה ידועה כאייקון אופנה

ובעלת טעם משובח בלבוש, במוזיאון פאלה גליארה בפריז היתה תערוכה ייחודית המתפרשת על פני חמישה חדרים במוזיאון היפהפה, תערוכה שמציגה פן נוסף בקריירה של דלידה – האופן בו השתנתה המלתחה שלה לאורך הקריירה, וכל הפריטים שהפכו אותה לאחת מאיקונות האפנה הגדולות שידע עולם המוזיקה בצרפת. “המלתחה של דלידה תמיד עקבה אחר מגמות האפנה המתחלפות”, הסבירה אוצרת התערוכה.


דלידה ניסתה להתאבד לראשונה ב ינואר 1967 מס ימים לאחר התאבדותו של אהובה לואיג'י באותו מלון ובאותו חדר, היא בלעה כמות גדולה של כדורים, אך חייה ניצלו .

בניסיונה השני ב 3 במאי 1987 לאחר ביקור במצריים ניסתה שוב להתאבד, והצליחה בבליעת כדורים. היא השאירה מכתב " החיים הפכו לבלתי נסבלים...סלחו לי ".דלידה נקברה בבית הקברות של מונמארטר, בשכונה שבה היא גרה.

בית הקברות גדול מרשים, מלא שדרות עצים ספסלים וכיכרות.


הקבר של דלידה גדול מרשים, פסל שיש שנראה בגודל אמיתי ושהיא עוד רגע מתחילה לשיר, מקום מטופח ומלא פרחים, תמיד יש זרים ממעריצים, בגב המצבה יש תיבת עץ עם מכתבי מעריצים מהתקופה האחרונה.

דיווה לנצח


קברה של דלידה, מונמארטר. צילום:עליזה גוטמן

השיר שאני אוהבת במיוחד Found my love on Portofino

אם הגעתם עד לכאן ואהבתם, סמנו לי לייק/לב אדום לשמח אותי

אפשר ורצוי, להירשם לניוזלטר שלי ולקבל ממני קישור למייל, בכל פעם כשמתפרסם בלוג


מוזמנים להציץ באתר החדש layzagallery.com

גם לעקוב אחריי באינסטגרם layzagallery1

ולבקר בחנות ה ETSY העולמית שלי etsy.me/2uqY7C1פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page