top of page
חיפוש

נולד ברכבת וערק מרוסיה, כך מתחילה אגדה

עודכן: 17 במרץ

מי שמכיר אותי יודע שכשאני מתחילה ציור חדש, אני מתכננת פרחים ונופים והתוצאה רוב הזמן היא רקדני מחול, רקדניות בלט, נעלי בלט , פרימה בלרינה בתנועה וכו


נעלי בלט עליזה גוטמן
בלט. ציור וצילום: עליזה גוטמן


עולם הבלט הקלאסי התחיל במאה ה15 בתקופת הרנסאס. "בלט" היא מילה בצרפתית שמקורה באיטלקית במילה balleto שהיא גרסה קטנה של ballo (לרקוד)בלטינית.

היום אספר לכם על רודולוף נורייב שנולד היום לפני..בשנת 1938 ברכבת טרנס סיבירית.


 francette levieuc צילום
רודולף נורייב בשנת 1977 צילום: francette levieuc

נורייב החל לרקוד מילדותו בלהקת ריקודי עם מקומית.נורייב החל ללמוד בלט רק שנת 1955 כשהוא בגיל 17 (גיל מאוחר לרקדני בלט) ולמד בבית הספר של בלט בלנינגרד (שהיא כיום סנט פטסבורג)). אחרי שסיים ללמוד שם, הצטרף נורייב לבלט קירוב ואחרי 3 שנים בלבד הפך לרקדן מוביל בלהקה.


הדרמה הגדולה היתה

ב 16 ליוני שנת 1961 לאחר שסיים מסע הופעות עם להקת הבלט הרוסית בפריז, שהוא מתרועע עם אמנים מהמערב, הודיעו לו שליחים רוסיים כי בשעה שהלהקה ממשיכה להופעות בלונדון, עליו לשוב איתם למוסקבה.

בשדה תעופה קטן (לה בורז'ה) בצרפת ביקש נורייב בבהילות מקלט מדיני בצרפת,

עריקתו התפרסמה בראש מהדורות החדשות בכל העולם.


צילום מויקיפדיה Рудо́льф Хаме́тович Нуре́ев
צילום מויקיפדיה Рудо́льф Хаме́тович Нуре́ев

במשטר הסובייטי לא הורשו רקדני הבלט לרקוד ביצירות חדשות, רק ביצירות קלאסיות ושמרניות מהעבר.

מה שעוד הפריע לנורייב במשטר הסובייטי היתה זהותו המינית, הוא היה הומוסקסואל, ושם, בזמנים ההם זה היה מוגדר כפשע. אמנים רבים, במיוחד אמני מחול ערקו למערב, ונורייב המוכשר והמפורסם בלט במיוחד.


תוך מספר ימים הוחתם בלהקת הבלט הצרפתית על שם המרקיז דה קוואוס, אולם במהרה עבר נורייב ללונדון והחל לרקוד עם להקת הבלט המלכותית של לונדון. שם קנה לעצמו שם עולמי. במשך יותר מ-15 שנים היה נורייב כוכב הבלט המלכותי, ונתפרסם כבן זוגה הקבוע לריקוד של רקדנית הבלט האנגלית הידועה מרגוט פונטיין

נורייב היה פורץ דרך בסגנון הריקוד שלו. הוא היה הראשון ששילב בין הבלט הקלאסי לריקוד המודרני. כיום שילוב כזה הפך למקובל בעקבות נורייב.


כיוון שידע בצעירותו מחסור מהו, נורייב מיצה את הפן הכלכלי של הצלחתו – היו לו דירות מפוארות ברחבי העולם, אי באיטליה, יאכטה ומטוס. אפילו מאבק משפטי התנהל על נכסיו, לאחר מותו, בין משפחתו לידידיו. מכירה פומבית של כל חפציו, ובמיוחד של הטייטסים הססגוניים והמיוחדים שלו, נערכה בכריסטי'ס בניו יורק ב–1995.


לאורך השנים ניהל זוגיות עם אריק ברון, סולן בבלט המלכותי הדני, שמת גם הוא מאיידס ב–1986. השמועות אומרות שהוא זה שהדביק את נורייב במחלה.הבגד שאיתו רקד נורייב בבית האופרה גרנייה, בפריז.צילום:עליזה גוטמן

נורייב היה הרקדן המפורסם ביותר בדורו, אייקון אופנה, נהנתן שהתחכך עם גדולי עולם, הוא הוסיף חושניות, תיאטרליות סקסיות ופראיות לבלט המודרני העדין והקלאסי.


מומלץ לצפייה סרט הקולנוע הבריטי מ 2018 "העורב הלבן" על חייו וקריירת הריקוד שלו.

היה אספן נלהב של עתיקות, קברו בפאתי פריז עטוף בפסיפס ריאליסטי של שטיח קילים


נורייב נפטר ב-6 בינואר 1993 ממחלת האיידס, בן 54 היה במותו, ונקבר בבית הקברות הרוסי בפאתי פריז.


רקדניות וורודות בתהליך
רקדניות בתהליך. ציור וצילום: עליזה גוטמןאם הגעתם עד לכאן ואהבתם, סמנו לי לייק/לב אדום לשמח אותי


אשמח שתירשמו לניוזלטר שלי. כך תוכלו לקבל ממני קישור למייל, בכל פעם כשמתפרסם בלוג
מוזמנים להציץ באתר שלי ולראות עוד ציורי רקדניות layzagallery.com

לעקוב אחריי באינסטגרם layzagallery1

ולבקר בחנות ה ETSY העולמית שלי etsy.me/2uqY7C1
פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page