top of page
חיפוש

סרז' גינסבורג, אגדה צרפתית

עודכן: 29 ביולי


סרז' גינסבורג הוא זמר יוצר שאנסונר ומלחין צרפתי יהודי. אגדה צרפתית.

הוא נולד לאב פסנתרן ואם זמרת אופרה יהודים שהיגרו לפריז מרוסיה, ולוסיין שהוא שמו המקורי לפני סרז, נולד בבית יולדות באיל דה לה סיטה והיה אח תאום לליליאן.גינסבורג מאד הושפע מהכיבוש הנאצי של צרפת, ביחד עם משפחתו כשהוא בן 10 ענד טלאי צהוב, וביחד הסתתרו תקופה ארוכה .


בשנות העשרים שלו התפרנס כפסנתרן קלאסי בבארים, ובהפקת שירים לאמנים. בהמשך לאחר חיבור והיכרות עם בוריס ויאן הוא הפך להיות פזמונאי בסגנון ג'אז ופופ


הקפיצה הגדולה הראשונה שלו היתה כשהשיר שכתב ייצג את לוקסמבורג באירוויזיון בנאפולי בשנת 1965 וזכה במקום הראשון,עם הזמרת הצרפתייה פראנס גל , ועם השיר בובת קש בובת שעווה. Poupée de cire, poupée de sonהמפנה הגדול בחייו האישיים לצאת מאחורי הקלעים היה כשבריזיט בארדו האישה היפה ביותר בעולם, שהיתה אז סמל מין, בשיא יופייה ופריחתה בגיל 33, התחילה איתו. הסיפורים אומרים שהיא התחילה עם סרז' שהיה ביישן, חסר ביטחון מעשן בלי סוף, ולא חשב שהוא גבר יפה או ראוי לה.

הוא זכה לקפיצה מטאורית והרומן הגלוי/סודי הלוהט עם בריז'יט הנשואה הנחשקת ופצצת המין העסיק את כולם.

כשנפרדו בלחץ בעלה, היא ביקשה ממנו לכתוב את שיר האהבה הכי טוב שהוא יכול, ובלילה אחד כתב גינסבורג את היצירה הכי מפורסמת שלו Je t'aime... moi non plus

שיר שהוא כולו לחישות אירוטיות של אהבה של שניהם. לבקשת בעלה המיליארדר, השיר נגנז.במהלך צילומי סרט פגש בשחקנית האנגלייה ג'יין בירקין, והם הקליטו גרסה חדשה של השיר האירוטי שנחשב מאד פרובוקטיבי וזכה להצלחה עולמית אדירה, למעט מדינת שאסרו על השמעתו.


ביתם המשותפת מ 12 שנות זוגיות היא השחקנית שרלוט דינסבורג


סרז' גינסבורג כתב פסקולים לעשרות סרטים, והלחין וכתב שירים רבים שנחשבו אפלים ושערורייתים והואשם שבמילים לשירים שלו יש משמעויות כפולות של מין אוראלי גילוי עריות וכו, אבל לאיש הרב כישרונות , זה לא הפריע. והוא נחשב עד היום לאחד מגדולי המלחינים הצרפתיים של המאה ה20.


זכיתי בביקורי האחרון לפני 3 חודשים בעזרתו של חבר שהוא גם מדריך טיולים בפריז, רנן שורר, שהתעקש עד שמצא את ביתו, לראות את הבית של סרז ברובע bis rue de verneuil 5. הבית שהיה בחייו מעוצב בפסלים ואומנות של סבלאדור דאלי, מלא היום בכתובות גרפיטי מבחוץ, ונעול שנים רבות.


ביתו של סרז' גינסבורג 11/2022 צילום רנן שורר
ביתו של סרז' גינסבורג 11/2022 צילום רנן שורר

סרז’ נפטר לפני 32 שנה ב 2 למרץ 1991, כחודש לפני יום הולדתו ה63, בלילה כשהוא במיטתו מהתקף לב.

הוא נקבר מעל הוריו, בבית הקברות היפהפה והירוק במונפרנאס.

הלוויתו הייתה מלאה מעריצים ואוהבים ועל אף הפרובוקציות הרבות שיצר כל שנותיו בצרפת, העם והמעריצים כאבו את אובדן הכשרון גדול והאישיות המיוחדת של אלילם השרמנטי בגיל צעיר.בביקורי לפני כחצי שנה בבית הקברות במונפארנס היה לא פשוט לאתר את קבר מס 66 של משפחת גינזבורג.

הוא יחסית צנוע, תמיד מקושט בתמונות שלו, פרחים, מכתבים ציורים עציצים וסיגריות ׁכי היה תמיד עם סיגריה ביד.ואם הגעתם עד לכאן, ואהבתם, סמנו לי לב אדום שאדעהכי כדאי להירשם בעמוד הראשון לניוזלטר שלי, ותקבלו מייל כשיש בלוג חדש באתר.

מוזמנים להציץ באתר החדש layzagallery.com


לעקוב אחריי באינסטגרם layzagallery1
100 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page