top of page
חיפוש

ב110 מליון $ נמכר ציור של צייר שלא היה לו כסף לקנות צבעים

ב 5 לדצמבר 1926 נפטר הצייר הצרפתי,קלוד מונה שהיה ממייסדי ומובילי זרם האימפרסיוניזם באמנות. הוא נחשב למנהיג האימפרסיוניזם והשם נגזר מאחד מיצירותיו "אימפרסיה" , זריחה.

עוד בהיותו ילד מחברותיו של מונה היו גדושות ברישומים וציורים שהיו מוזרים ודמו יותר לקריקטורות, ככל שבגר לא התחבר לפריז והרגיש נוח וחופשי יותר לגור ולצייר ביערות וכפרים מונה אהב את ההתייחדות עם טבע, עצים ופרחים.

מונה בילה את מרבית שנות ילדותו בלה האבר, שם הייתה לאביו חנות מכולת. בגיל 15 החל למכור את ציוריו ברחוב וארבע שנים אחר כך החליט להקדיש את חייו לציור ועבר לפריז כדי ללמוד באקדמיה סוויס. האמן שלא התחבר לעיר, למד ציור והתיידד מאד עם רנואר ומאנה.

מונה ידוע בהקפדתו על פרטים, משיכות המכחול החופשיות, הצבעים העזים והשימוש באור בציורי הטבע שלו. הצלחתו הראשונה היתה כאשר דיוקן של אשתו קמיל, בשם השמלה הירוקה (1866) התקבל ל'סלון' שנחשב לשם דבר בתערוכות אמנות בפריז באותם ימים.


השמלה הירוקה, קלוד מונה

לאחר מכן נדחה משם בהתמדה, עד שסבל ממחסור, ולא יכול היה לקנות צרכי ציור ונאלץ ללוות כסף מחבריו.

מונה וחבריו הדחויים , קמיל פיסארו, אדגר דגה, פול סזאן ואחרים, ארגנו ב-1874 תערוכה משלהם, שהייתה בדרגה מעל לתליית תמונותיהם ב-"סלון הדחויים"'.

ב-1880, שנה לאחר מות אשתו, התקבל שוב ציור של מונה ל'סלון' הרשמי, אולם הוא לא היה מרוצה מהמקום שבו נתלה הציור וסירב להציג שם שוב.

שש שנים אחר כך גדלה הפופולאריות שלו והוא צייר שתי סדרות של ערימות חציר ועצי צפצפה, כאשר אותה סצנה חזרה על עצמה שוב ושוב, אך בעונות ומצבי אור וצל שונים, ומשם ייחודו.

בגיל 52 התחתן מונה שוב והם השתקעו בג'יברני, צרפת. בבית כפרי כמו שאהב כל חייו, צייר את סדרת שושנות המים (1900-1926) או בשמם המוכר יותר- החבצלות. הציורים הענקיים צוירו במשיכות מכחול קצביות, ושולבו במראות של מים, עלווה ואור, שהפכו בריכת דגים פשוטה למחזה מרהיב של משחק צבעים. מונה שתל בגינת הבית שלו פרחים בגוונים שרצה לצייר, ותכנון את גינתו ואת החצר שלו ע"פ ציורים שראה בדמיונו, בסגנון יפני, נקי ומלא אור.

הציור חבצלות המים במוזיאון האורנג'רי בפריז הוא באורך 24 מטר, רוחב 12 מטר, ובגובה 15 מטר.


צילום שלי:חבצלות המים במוזיאון האורנג'רי, פריז


עמדתי מולו, מצדדיו ומתחתיו נפעמת מהגודל ומהאור, ובעיקר ומהצבעים האולטרה סגולים שנשקפו ממנו.
מונה ששנים רבות היה חסר כל, זכה בשנותיו האחרונות לעדנה כלכלית והערכה כאומן בעל שם ומוביל סגנון.

הציור שלו ערימת שחת נמכר ביותר 110 מליון דולר לפני כשנתיים שזהו מחיר שיא לציור אימפרסיוניסטי צרפתי. במכירה פומבית בסותביס היו 3 אספנים שהציעו 80 מליון דולר, ואז באה גברת אנונימית הציעה את המחיר, ולקחה איתה את היצירה במחיר על, של האומן ששנים מעטות לפני כן לווה כסף מחברים לקנות צרכי ציור.


ערימת שחת. קלוד מונה

בביקורי האחרון בפריז לפני פחות מחודש במוזיאון הדי'אורסיי התחלנו מהקומה החמישית, ומטה.

שם למעלה היו יצירותיהם של גדולי האימפרסיוניטים מונה דגה רנואר ועוד.

בכלל, מומלץ במוזיאונים גדולים מהסוג הזה להתחיל בקומת היצירות המובחרות כשאנו בשיא הכוח, כדי לא לפספס שום יצירת מופת.

היצירות של מונה הן מסוג היצירות שאפשר להתבונו עליהן עוד ועוד, ולרצות עוד

  • אישה עם שמשיה,מונה. צילום שלי, מוזיאון דיאורסיי.פריז
ואם הגעתם עד לכאן ואהבתם, סמנו לי לייק/לב אדום לשמח אותי

אפשר ורצוי, להירשם לניוזלטר שלי ולקבל ממני קישור למייל, בכל פעם כשמתפרסם בלוגמוזמנים להציץ באתר החדש שלי layzagallery.com

לעקוב אחריי באינסטגרם layzagallery1


ולבקר בחנות ה ETSY העולמית שלי etsy.me/2uqY7C1


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page