top of page
חיפוש

הקשר בין 'יום הפיל הבינלאומי' ליהדות?

עודכן: 12 באוג׳ 2022


עד לפני 100 שנה חיו רק באפריקה כ 5 מליון פילים, היום נותרו פחות מ 400 אלף בלבד.

הסיבה העיקרית לירידה במספרים היא הציידים שהורגים את הפילים ועוקרים את חיטי השנהב שלהם, הסחר בשנהב מוערך בהיקף של מיליארדים בשנה, מאבקם של ארגונים למען בעלי חיים בעולם הצליח לבלום את הצייד והסחר בשנהב נחשב היום לפשע.


פילה ופילפלון. ציור:עליזה גוטמן

הפילים חיים בקבוצות קבועות, אך הרגלי המחייה של הזכר והנקבה שונים. הנקבה חיה כל חייה לצד קבוצת נקבות המורכבות מאמהות, דודות, אחיות ובנותיהן והן צועדות בעקבות המבוגרת שבקבוצה.

הגברים, לעומת זאת, חיים לבדם ביחידות.

עם כל הגודל והמשקל הענק והמגושם של הפילים יש להם לב ונשמה רכה.

כאשר אחד מהפילים מת, ניתן לראות אותם מתאבלים על חברם:

הם מרחיקים אוכלי נבלות מהגופה על מנת שלא יאכלו אותה ואינם מאפשרים להם להתקרב. כאשר הם עוברים ליד גופות, שלדים או עצמות של פילים אחרים הם נעצרים. נעמדים זמן מה כדומייה! ולאחר מכן ממשיכים ללכת.


משפחת פילונים. ציור: עליזה גוטמן

בעבר שימשו הפילים כחיות מלחמה, נושאי צבאות, וכחיה "מאולפת" בקרקסים. פילים שמבצעים להטוטים בבגדי בלרינות, רוקדים לצלילי מוסיקה וכו כשמידי פעם דוקרים אותם בקילשון כדי לעוררם.חשוב חשוב חשוב לדעת שיש גם חוות מסוג אחר, ישנן בתאילנד חוות שמצילות פילים מהתעללות, הן מקדמות פרויקטים של מתן עזרה רפואית והשבתם אל הטבע ובעיקר מקדמות יחס של כבוד ואהבה לפילים.
ומה הקשר ליהדות ?


הפיל מתייחד ביהדות כאחד משני בעלי החיים היחידים שמברכים עליהם את ברכת משנה הבריות. המקורות היהודיים מייחסים חשיבות גדולה לפיל בשל האנטליגנציה הגדולה שלו. עד כדי כך שחז"ל תיקנו ברכה מיוחדת שיש לאומרה על הפיל. מדוע מברכים ברכה מיוחדת כשרואים פיל? אחת הסברות אומרת ש”הואיל ודומה לאדם במקצת דברים בכך שעורו אינו שעיר אלא חלק , והוא משתמש בחדקו כמו ביד


ולכבוד יום הפילים הבינלאומי, מס עובדות:

ישנם רק שלושה מינים של פילים החיים כיום, והם: פיל סוואנה אפריקאי, פיל יער אפריקאי ופיל אסייאתי, שאר המינים נכחדו.

משך הריון של הפילה הוא 22 חודשים, התקופה הארוכה ביותר עבור חיית יבשה. משקל ממוצע של פיל בלידתו הוא כ-120 ק"ג. משך חייהם נע בין 50 ל-70 שנה, אך הפיל המבוגר ביותר שנצפה היה בן 82. עבור פיל בריא אין שום טורף בטבע שיכול להעמידו בסכנה, אך אריות נוטים לרחרח ולצפות בבודדים הנראים להם חלשים, ולנצל זאת, המהירות ריצה שלהם אגב, יכולה להגיע ל 80 קמ"ש.


הבלוג מוקדש באהבה לחברתי ענת, שחובבת פילים מושבעת, ועושה למענם דברים נפלאים בארץ ובעולם.אם הגעתם עד לכאן ואהבתם, חבקו פיל פילון וסמנו לי לייק/לב אדום.

ציור עם סיפור זהו בלוג

שמשלב ציורים שלי עם סיפורים על שירים משוררים ציירים נשים ואנשים וכל מה שאני אוהבת.


תוכלו גם להירשם בעמוד הראשון לניוזלטר שלי, ותקבלו מייל כשיש בלוג חדש באתר.


מוזמנים להציץ באתר החדש layzagallery.com


גם לעקוב אחריי באינסטגרם layzagallery1


ולבקר בחנות ה ETSY העולמית שלי etsy.me/2uqY7C1


פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page